KONFERENCIA FELHÍVÁS
A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Alkalmazott Egészségtudományi és Környezeti Nevelés Intézete, a Multidiszciplináris Egészség és Jóllét folyóirat, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Területi Akadémiai Bizottság Orvostudományi Szakbizottság Egészségfejlesztési Munkabizottsága, valamint a MTA-SZTE Egészségfejlesztés Kutatócsoport jelen felhívással meghirdeti az EGÉSZSÉGFEJLESZTÉS HOLNAPUTÁN: RENDSZERSZEMLÉLET, PARTICIPÁCIÓ, EGYÜTTMŰKÖDÉS c. konferenciáját, amelyet SZEGEDEN, 2024. november 22-én rendez.
50 esztendővel ezelőtt, 1974-ben tette közzé Marc Lalonde, kanadai egészségügyi miniszter jelentését „A new perspective on the health of Canadians” címmel. A Jelentés célja az volt, hogy új perspektívából közelítse meg a lakosság egészségének kérdését, melyre először használták az egészségfejlesztés kifejezést. E dokumentum hatására született meg egy évtizeddel később az Ottawa Charta is, mellyel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az egészségfejlesztést nemzetközi szintre emelte. E jeles évforduló kiváló lehetőséget kínál arra, hogy konferenciánk keretében 50 év távlatából tekintsünk rá napjaink és a közeljövő egészségfejlesztési kihívásaira. Fontos törekvésünk, hogy a kutatási eredmények, tudományos modellek és jó gyakorlatok inspiráló prezentálása mellett azok konstruktív megvitatására is lehetőséget biztosítsunk.
TERVEZETT TÉMAKÖRÖK:
1. Lalonde Jelentés „akkor és most”: népegészségügyi szemléletváltás, rendszerszemlélet, komplexitás, közösségi modellalkotás
2. A szalutogenezis jelentősége az egészség és a jóllét fejlesztésében
3. Egészségfejlesztés minden életkorban
4. Közösség- és szervezetfejlesztés az egészségfejlesztésben: fókuszban a partneri együttműködés és a participáció
5. A felnőttkori tanulás jelentősége az egészségfejlesztésben: egészségnevelés, életmódtanácsadás, társas támasz. [A Felnőttkori Tanulás Elektronikus Európai Platformjával (EPALE) közös téma]
KONFERENCIAELŐADÁSRA VAGY POSZTER BEMUTATÁSÁRA VALÓ JELENTKEZÉS:
A konferencia.egeszsegfejlesztes.jgypk@szte.hu e-mail címen történik, absztrakt benyújtásával. Határidő: 2024. szeptember 30.
Az absztraktnak tartalmaznia kell:
a magyar és angol nyelven megadott címet
a szerző(k) nevét és adatait (tudományos fokozat, munkahely, e-mail elérhetőség)
a magyar és angol nyelvű absztraktot (egyenként legfeljebb 2000 karakter terjedelemben),
előadás tervezett formája: szóbeli vagy poszter
Az absztraktban megadható köszönetnyilvánítás (amennyiben a kutatás lebonyolítását vagy a publikációt valamely kutatási projekt, támogatás vagy ösztöndíj támogatja)
Szervezőbizottság:
Dr. habil. Tarkó Klára, intézetvezető főiskolai tanár, SZTE JGYPK
Dr. Vitrai József, főszerkesztő, MEJ
Dr. Lippai László, tanszékvezető egyetemi docens, SZTE JGYPK
Dr. Németh Balázs, egyetemi docens, SZTE JGYPK/PTE
Tudományos. Sokszínű. Független. A Multidiszciplináris Egészség és Jóllét egy új, szakbírált tudományos folyóirat, amely online, előfizetés nélkül, szabadon hozzáférhető. Kiadója a Magyar Népegészségügy Megújításáért Egyesület.
Az egészség a legtöbb ember számára az egészségüggyel kapcsolódik össze, amit döntően orvosi szakterületnek tekintenek. Pedig az egészség egyrészt mindennapi erőforrásunk, minden tevékenységünk sikere és így boldogságunk is rajta múlik, másrészt számtalan, az egészségügyön kívüli tényező befolyásolja alapjaiban. Ezért a pszichológiától a közgazdaságtanon keresztül az antropológiáig számos tudományág vizsgálati tárgya. Nincs ez másképp az egészséget is magába foglaló jólléttel sem. A lapunkat azért alapítottuk, hogy fórumot teremtsünk az egészség és a jóllét minél sokszínűbb, sokféle szempont szerint történő tárgyalásához.
A negyedévente megjelenő folyóirat szakbírált eredeti közlemények publikálása mellett hazai és nemzetközi cikkek, könyvek recenzióival szélesíti az olvasóközönség látókörét. Olyan magyar vagy angol nyelvű írásokat várunk különböző tudományos háttérrel rendelkező hazai és külföldi szakemberektől, amelyek az egészséget és a jóllétet az adott szakterület sajátos nézőpontjából elemzik, értelmezik. Releváns szakterületek többek között a népegészségtan, a megelőző orvostan, a pszichológia, a táplálkozástudomány, a sporttudomány, a szociológia, a szociális munka, a szociálpolitika, a neveléstudomány, a közgazdaságtan, a kulturális antropológia és ezek határterületei. Az ismertetések akár olyan megosztó témákat is érintenek, mint a gender, az esélyegyenlőség, a szerhasználat egészséggel és jólléttel való kapcsolata, amik a politikától függetlenedni nem tudó diskurzusban kevesebb figyelmet kapnak.
A MEJ-t azonban nemcsak a multidiszciplináris perspektíva és a szakmát és laikusokat egyaránt foglalkoztató témák választása teszi innovatívvá. A hazai szakfolyóiratokhoz képest formailag is újító: podcasteket gyárt, elkötelezett a tudománynépszerűsítés, a fontos ügyek közérthető közvetítése mellett is, és ennek érdekében a közösségi médiában is interakcióba lép olvasóival. A folyóirat kifejezett célja egy közös célokért dolgozó, azonos szemléletű szakmai közösség kiépülésének elősegítése, az egyes tudományterületek és az egyes generációk képviselői közötti párbeszéd fejlesztése.
Legyen részese a magyar népegészségügy megújításának,
Támogatóink adományát a folyóiratmegjelentetés technikai feltételeinek és a szerkesztőség működésének biztosítása mellett arra fordítjuk, hogy ez az innováció minél többekhez eljusson a közösségi média felületein is.
Amennyiben lehetősége van anyagilag támogatni céljaink elérését, felajánlását a MEJ-t kiadó Magyar Népegészségügy Megújításáért Egyesület bankszámlaszámán fogadjuk: 10400188-50526980-53531004. Közleményként, kérjük írja be “MEJ támogatása”!
Amennyiben hozzájárul ahhoz, hogy nevét támogatóink között feltüntessük a folyóirat publikációs felületén, illetve Facebook-oldalunkon, LinkedIn-profilunkon, a közleménybe kérjük, írja be a feltüntetni kívánt nevet is.
Eseti támogatását is nagyra értékeljük, de külön köszönjük, ha megtisztel bennünket bizalmával és rendszeres adományozónkká válva hosszú távon segíti munkánkat.