Mindenki, aki követi a híreket értesülhetett arról, hogy a hazai egészségügyi rendszerben jelentős változások történtek, és a jövőben még továbbiak várhatók. Számíthatunk változásokra a népegészségügy területén is, ezért az átalakító döntések megalapozásához a Magyar Népegészségügy Megújításáért Egyesület egy szakmai koncepció kidolgozását kezdeményezte. Mivel meggyőződésünk szerint a népegészségügy csakis egészségügyön kívüli partnerekkel együttműködésben képes a népesség egészségromlását megelőzni, ezért a kezdeményezéshez különféle szakterületek képviselőit nyertük meg. A szakmai koncepciót kidolgozó munkacsoportban népegészségügyi szakértőkön kívül orvos, pszichológus, szociológus, jogász, közgazdász, biostatisztikus is részt vesz. A koncepció egy többhónapos, az érintettek széles körére kiterjedő egyeztetési folyamat során fogja elnyerni végső formáját. A februárban elindított munkáról a transzparencia biztosítása érdekében rendszeresen beszámoltak. A beérkező vélemények, javaslatok alapján véglegesített szakmai koncepciója 2023 végén nyilvánosságra hozták az Egyesület honlapján „ALAPVETÉSEK AZ EGÉSZSÉG ÉS JÓLLÉT JAVÍTÁSÁHOZ. Fehér könyv a magyar népegészségügy 21. századi megújításáról” címmel.
A kezdeményezés célja szakmai támogatást nyújtani az egyetemek hallgatóinak és dolgozóinak az Egészségfejlesztő Egyetem minősítés eléréséhez. A Fórum teret biztosít az egyetemi egészségfejlesztéssel kapcsolatos kihívások és lehetőségek megvitatására, valamint az innovatív gyakorlati megoldások megosztására, a részt vevő szakemberek ezáltal segíteni tudják egymást az egyetemi egészségfejlesztési projektjeik megvalósításában. A fórum első online találkozójára 2023. júniusában került sor. A Szakmai Fórum tagjaiból az Egyesület többegyetemet képviselő, 13 tagú Felmérési Munkacsoportot alapított, amelynek első feladata szisztematikus áttekintést készíteni az egyetemi egészség és jóllét vizsgálatával kapcsolatos szakirodalomról. Az áttekintéshez elkészítették a protokollt, amit az Open Science Framework (Regisztrációs DOI: https://doi.org/10.17605/OSF.IO/JMU78) szervezetnél regisztráltak, illetve közlésre benyújtották a British Medical Journal Open folyóirathoz. tervek szerint az áttekintést május végétől augusztusig teljesítik, és az eredményt 2024 őszén közlésre benyújtják.
A Multidiszciplináris Egészség és Jóllét Folyóirat kiadásának célja, hogy a különböző tudományágak kutatóinak az egészséggel és jólléttel kapcsolatos kutatásait bemutatva elősegítse az egészségről és jóllétről alkotott pontosabb és teljesebb kép kialakítását és terjesztését, és ezáltal hozzájáruljon a lakosság egészségének és jóllétének javításához.
Az új népegészségügyi szemlélet, az N3.0 bemutatására Café N3.0 címmel online beszélgetéssorozatot rendeztünk 2021 áprilisában és júniusában. Egy-egy alkalommal a beszélgetést felvezető előadással és kiscsoportos feladatmegoldással színesítettük. Résztvevőket a Facebook segítségével toboroztunk. 2021 májusában az OGYÉI-vel való együttműködés keretében bevezető előadást tartott Kollányi Zsófia és Vitrai József az OGYÉI munkatársainak az N3.0 szemlélet alapjairól, majd ezeket az előadásokat 2021 novemberében az MTA Szegedi területi Bizottság, Orvostudományi Szakbizottság, Egészségfejlesztési Munkabizottsága a Tudomány ünnepén is bemutatták.
Ha egyetért Egyesületünk céljaival támogassa folyóiratunk megjelenését!